Slzenie očí
Stenóza slzných ciest
Až 96% detí sa do
1. roka vylieči bez operácie.
Čo je stenóza slzných ciest?
Každý 4. až 5. novorodenec má po narodení problém so slzením očí. Postupne sa môžu začať vytvárať žltkasté hlieny a zápal okolo očí. Spojovka je väčšinou bez zápalu.
Príčinou je väčšinou nedostatočný odtok sĺz do nosa cez slzné cesty. Tieto sú najčastejšie zúžené (stenóza) alebo upchané práve na vyústení do nosa. Nachádza sa tam tzv. Hasnerova chlopňa ako pozostatok embryonálnych čias. Časom sa chlopňa rozpadne a slzné cesty tiež zväčšia svoj priemer, čím sa zlepší aj funkcia odtoku sĺz do nosa. Ak je dieťa navyše prechladené alebo má upchatý noštek, ťažkosti sa ešte viac zvýraznia.
Existujú však aj iné a závažnejšie príčiny slzenia očí (napr. glaukóm) a preto je vyšetrenie očným lekárom nevyhnutné.
Ako funguje odtok sĺz?
Slzy sa tvoria v slznej žľaze (1), obmývajú povrch oka a odtekajú horným a dolným slzným kanálikom (2) do slzného vaku (3). Potom cez slzovod (4) až do nosa (5). Práve na vyústení slzovodu do nosa sa nachádza najčastejšie zúženie (stenóza) slzných ciest v podobe malej membránky - Hasnerovej chlopne. Vyskytuje sa asi u 50 % novorodencov, ale zvyčajne zmizne skoro po narodení.
Aká je liečba stenózy slzných ciest?
Našťastie sa u 96% detí stav do 1. roku života sám zlepší aj bez operácie. Veľmi dobre tomu napomáha pravidelná masáž slzníka, ktorú si môžete pozrieť v tomto videu.
Niekedy je potrebné nasadiť aj antibiotické masti alebo kvapky. Tieto však príčinu neodstránia a používajú sa hlavne pri zápaloch.
Ak sa stav nezlepší, je potrebné chirurgické riešenie sondážou, preplachom alebo zavedením dočasnej sondy. Našťastie je to potrebné len v ojedinelých prípadoch (cca. 2-4%).
Aké komplikácie môžu nastať?
Ojedinele môže dôjsť k závažnému zápalu slzného vaku tzv. dakryocystitíde. Prejavuje sa bolestivým červeným opuchom alebo hrčkou v oblasti slzného vaku (v očnom kútiku). Dieťatko môže mať aj zvýšenú teplotu alebo slabosť. Tento stav je vážny a potrebuje neodkladnú liečbu antibiotikami v podobe infúzií najčastejšie v nemocnici.